Ugrás a tartalomra
90 napos pénzvisszafizetési garancia 💎 Próbáld ki kockázat nélkül →
90 napos pénzvisszafizetési garancia 💎 Próbáld ki kockázat nélkül →
A leggyakoribb téli betegségek, amelyeket vitaminok segítségével  megelőzhetsz

A leggyakoribb téli betegségek, amelyeket vitaminok segítségével megelőzhetsz

Jó ideje beköszöntött már a tél, a mínusz fokok és nagy havazások közepette pedig
különösen vigyáznunk kell egészségünk megőrzésére, ugyanis számos vírusos fertőzésnek
lehetünk fokozottan kitéve ebben az időszakban. Ilyenkor igazán fontos odafigyelnünk az
alapvető higiénia és meleg öltözék mellett a megfelelő vitaminpótlásra is.

 

Az egyik legelterjedtebb téli betegség szorosan összefügg a hőmérséklet csökkenésével. Ha precízek szeretnénk lenni, elsősorban felső légúti megbetegedésekről beszélünk, de sokan egyszerűen csak a megfázás vagy nátha kifejezéseket alkalmazzák rájuk. E betegségeket alapvetően vírus okozza, így nem a hideg miatt keletkeznek, de a téli időjárás nagyban elősegíti kialakulásukat, ezért olykor nem elég a több rétegű öltözet viselete sem, hogy elkerüljük a betegséget. A tünetek közé tartozhatnak az orrdugulás, a torok- és fejfájás, gyengeség, levertség, valamint az erőteljes köhögés. Fontos tehát támogatni az immunrendszerünket, amelyhez az aktív C- és D-vitamin rendszeres bevitelére van szükség, emellett a forró, citromos és mézes teák is tudnak segíteni testünk átmelegítésében.

Sokan szinonimaként használhatják az előbb említett betegségre, azonban az influenza jóval komolyabb tüneteket produkál, mint egy szimpla megfázás. A légzőszervi problémák mellett a végtagok elgyengülése és magas láz jelentkezik általában. Magyarországon gyakran januárban tetőzik a vírus, így nem árt felkészülni a csúcsidőre. A tünetek hamar jelentkeznek, azonban megfelelő reakcióval egy hét alatt felgyógyulhat belőle az ember. Fontos természetesen a gyümölcsök és zöldségek rendszeres fogyasztása, ami szintén elősegíti a szükséges napi vitaminadagunk biztosítását, így nagyobb eséllyel maradunk ki az influenzából.

Az idősebb generáció számára különösen aggasztó betegség a tüdőgyulladás, mivel számukra végképp komoly következményekkel járhat, ám egy erős, fiatal szervezetet is komoly szinten megterhelhet. A tünetek közé tartozik a magas láz és erős köhögés, ami nehezíti a légzést, illetve gyakori a mellkasi fájdalom, valamint váladék kibocsátása a tüdőből. Mivel gyulladásról van szó, fontos minél hamarabb kezelni a problémát. Az eset súlyosságának felmérése érdekében mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.

A magas vérnyomás egy kicsit kilóg a sorból, mivel bár nem évszakhoz kötött betegség, télen okozhatja a legtöbb problémát. Nem véletlen az sem, hogy a szívbetegeket mindig figyelmeztetik arra, hogy ebben az időszakban különösen oda kell figyelniük magukra. A hideg miatt a test erei összeszűkülnek, ami automatikusan vérnyomásproblémákat eredményezhet. A hideg időben a szív hevesebben ver, ami fokozott fáradtsághoz, kimerültséghez vezethet. A téli időszakban ezt elkerülhetjük, ha megfelelően rétegesen öltözködünk, és szívproblémák esetén csak akkor hagyjuk el a házat extrém időjárásban, amikor feltétlenül szükséges. A magas vérnyomás ellen az év minden napján tehetünk valamit: egészséges étrend, rendszeres testmozgás, és a káros szenvedélyek (pl. dohányzás, alkohol) mellőzése mind hozzájárulhat a megelőzéshez. Emellett olyan ásványi anyagokra lehet a szervezetünknek szüksége, mint a kalcium, amely részt vesz a normál véralvadási folyamatokban, vagy a cink, amely segíti a vér normál tesztoszteronszintjének fenntartását.

Előző cikk Vitaminok az edzéshez - A sportteljesítmény javításának kulcsai
Következő cikk Az influenzaszezon legfontosabb vitaminjai